Kancelaria adwokacka Kwiatkowski w Łodzi zachęca do skorzystania z jej usług klientów, którzy chcą uzyskać szybki rozwód bez orzekania o winie lub z orzekaniem o niej lub których małżonek złożył pozew rozwodowy.
Kancelaria adwokacka Kwiatkowski w Łodzi zachęca do skorzystania z jej usług klientów, którzy chcą uzyskać szybki rozwód bez orzekania o winie lub z orzekaniem o niej lub których małżonek złożył pozew rozwodowy.
Rozwód to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń i nie ma znaczenia, czy klient jest osobą składająca pozew rozwodowy czy taki pozew otrzymał od swojego małżonka. Zakończenie małżeństwa zawsze wiąże się z silnymi emocjami. Dochodzą też inne okoliczności, które sprawiają, że uzyskanie rozwodu na satysfakcjonujących klienta warunkach jest o wiele trudniejsze.
Dobry Prawnik / Skuteczny Adwokat
Najłatwiej jest uzyskać rozwód bez orzekania o winie, gdy małżonkowie nie spierają się o majątek. Jeśli zgodnie wyrażają wolę zakończenia małżeństwa, sprawa może się zakończyć na pierwszym posiedzeniu. Okoliczności, które wydłużają proces są:
W każdej z tych sytuacji pomoc prawnika od rozwodów w Łodzi jest potrzebna. Jak widać, odpowiednie udowodnienie pewnych okoliczności decyduje o tym, czy sąd orzeknie rozwód. Nasza kancelaria zapewnia reprezentację klienta na każdym etapie postępowania. Takie wsparcie przyspiesza proces rozwodowy. Przygotowuję klientów do sytuacji, które czekają na nich na sali sądowej, pomagam zebrać dowody oraz składam wnioski w toku postępowania.
Pozew rozwodowy składa się do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Czas trwania postępowania to co najmniej dwa miesiące w prostych sprawach – do nawet kilku lat w najbardziej spornych przypadkach.
Najłatwiej jest uzyskać rozwód bez orzekania o winie: oboje małżonkowie chcą rozwodu, nie mają sprzecznych oczekiwań, do tego nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Taki rozwód może zostać orzeczony już na pierwszej rozprawie. Zostaje ona wyznaczona nie szybciej niż po dwóch miesiącach od dnia złożenia pozwu. Taki pozew sąd przesyła drugiemu małżonkowi. Ten może się ustosunkować i złożyć odpowiedź na pozew. Sama wymiana korespondencji zabiera trochę czasu.
Najtrudniejsze są rozwody z orzeczeniem o winie. Potrafią trwać nawet kilka lat – w dużej mierze zależy to od tego, z jaką intensywnością małżonkowie przedstawiają dowody obciążające drugą stronę. Wydłużająca się liczba świadków przekłada się na czas trwania procesu. Jeśli partnerzy mają wspólne małoletnie dzieci i nie potrafią uzgodnić zasad opieki nad nimi, będzie to kolejny czynnik wydłużający całą procedurę.
Rozwód jest to zakończenie małżeństwa, które zawarte zostało w sposób właściwy i świadomy – z czasem pojawiły się okoliczności, które przesądziły o tym, że małżonkowie nie chcieli kontynuować związku. Do unieważnienia małżeństwa dochodzi natomiast, gdy małżeństwo było zawarte w sposób niewłaściwy – na przykład jedna ze stron była ubezwłasnowolniona, a więc niezdolna do zawierania jakichkolwiek umów. Inną okolicznością uzasadniającą unieważnienie małżeństwa jest choroba psychiczna. Jeśli miał świadomość, że jego przyszły małżonek choruje i mimo to zgodził się na zawarcie związku małżeńskiego, nie może ubiegać się o unieważnienie związku. Niezależnie od wszystkiego, to sąd ocenia, czy zaistniała okoliczność umożliwiająca unieważnienie małżeństwa. Jeśli unieważni związek, to uznaje się, że małżeństwo nigdy nie miało miejsca. Byli partnerzy nie są wtedy rozwodnikami, bo nigdy nie byli małżonkami.
Separacja nie jest konieczna przed orzeczeniem rozwodu, ale mogą się na nią zdecydować pary, w których nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego, ale nie jest on trwały, a więc istnieje szansa, że małżonkowie jeszcze do siebie wrócą. Mimo to zależy im na tym, by na czas do podjęcia ewentualnej decyzji o powrocie ich relacje były uregulowane, a więc by sąd orzekł separację.
Wniosek o separację należy złożyć do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania jednego z małżonków. Wpis sądowy wynosi 600 zł. Następnie sąd wzywa drugiego małżonka do wzięcia udziału w postępowaniu. By zrozumieć sytuację małżonków, sąd przesłuchuje ich, może też powołać biegłego psychologa. Separacja jest stanem przejściowym. Na zgodny wniosek obojga małżonków sąd może zdecydować o jej zakończeniu lub ogłosić rozwód, jeśli zawnioskują oni o to.
Jak już wyjaśniliśmy, podstawowym czynnikiem, który wpływa na długość procesu rozwodowego, jest to, czy rozwód ma nastąpić z orzeczeniem o winie czy bez niego. Co jeszcze może wydłużyć – bądź skrócić – postępowanie?
Obciążenie sądów: najbardziej obłożone pracą są sądy okręgowe w dużych miastach. Na wyznaczenie rozprawy trzeba tam czekać najdłużej. Z reguły lepiej wygląda sprawa w sądach w mniejszych ośrodkach. Małżonkowie jednak nie mają dowolności w wyborze sądu: właściwość określają przepisy.
Zebrane dowody: zebranie odpowiednich dowodów i powołanie świadków, którzy mogą wnieść do sprawy istotne informacje, może wpłynąć na długość trwania procesu. Ważne jest przemyślenie i przygotowanie listy dowodów już na etapie składania pozwu rozwodowego/odpowiedzi na pozew. Doświadczony adwokat rozwodowy pomoże przygotować wszystkie załączniki i odpowiednio je opisze.
Postępowanie mediacyjne: mediacje rozwodowe nie są obowiązkowe, ale służą wypracowaniu porozumienia w bardziej sprzyjających okolicznościach (gabinet mediatora jest o wiele przyjaźniejszym miejscem niż sala sądowa ze wszystkimi jej rygorami), mogą skrócić czas trwania procesu.
ul. 6 Sierpnia 14 lok. 203 | 90-416 Łódź