Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy

Nasza Kancelaria w Łodzi świadczy pomoc prawną w zakresie prawa pracy na rzecz pracowników oraz firm. Doradzamy w kwestiach związanych z prawami pracownika, czasem pracy, nadgodzinami, wypowiedzeniami, naruszeniem wzajemnych obowiązków. Działamy w obszarze indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Istotną część naszej działalności w tym obszarze stanowi prawo ubezpieczeń społecznych. Sporządzamy odwołania od decyzji organów rentowych. Reprezentujemy klientów przed instytucjami i sądami.

Prawo pracy – w czym pomoże adwokat?

Do najpowszechniej występujących spraw z zakresu prawa pracy należą:

  • zakaz konkurencji,
  • mobbing,
  • odwołanie pracownika z urlopu,
  • odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy,
  • zakaz konkurencji,
  • ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Kontakt
dobry prawnik i skuteczny adwokat z łodzi

Łukasz
Kwiatkowski

Dobry Prawnik / Skuteczny Adwokat

Prawo pracy dla przedsiębiorców

Nasi adwokaci mogą wejść do sprawy na dowolnym etapie, a więc również wtedy, gdy wystąpi spór i konieczne jest skierowanie go do rozstrzygnięcia sądowego. Znacznie lepiej działać prewencyjnie, a więc nie dopuścić do spornej sytuacji.

Zachęcamy pracodawców do zlecenia stałej obsługi obejmującej prawo pracy. Pozwoli to prawnikom w porę wychwycić potencjalnie groźne sytuacje i zadziałać prewencyjnie. W ramach takiej obsługi adwokaci:

  • przygotowują wzorce umów o pracę i ewentualnych załączników,
  • oceniają stosowane przez firmę procesy rekrutacyjne pod kątem ich zgodności z prawem (m.in. w zakresie przetwarzania danych osobowych),
  • odpowiadają na bieżące pytania pracodawcy, które pojawiają się w związku z zatrudnianiem,
  • opracowują regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania, regulaminy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i wytyczne dla pracowników,
  • oceniają zasadność dyscyplinarnego zwolnienia pracownika,
  • sporządzają dokumentację pracowniczą oraz rozliczenia czasu pracy,
  • na życzenie klienta mogą być obecni przy wręczaniu wypowiedzenia, aby zagwarantować, że zachowane zostały wszystkie wymogi przewidziane prawem.

Do nawiązania stałej współpracy zachęcamy pracodawców, u których działają związki zawodowe.

FAQ

Czy umowa o pracę musi zostać zawarta w formie pisemnej?

Umowa o pracę musi zostać zawarta w formie pisemnej. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić na piśmie najważniejsze warunki pracy.

Kodeks pracy nie przewiduje jednak konsekwencji za brak formy pisemnej. Można z tego wyciągnąć wniosek, że w takim razie umowa o pracę może zostać zawarta w dowolnej formie.

Sądy w licznych orzeczeniach potwierdziły, że wymogu formy pisemnej umowy o pracę nie powoduje jej nieważności. Pomocniczo stosuje się tu przepisy Kodeksu cywilnego, który przewiduje, że wola osoby, która dokonuje czynność prawną, może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. W efekcie zawarcie umowy bez zachowania formy pisemnej, np. ustnie czy przez zachowanie się stron, spowoduje ważne, skuteczne powstanie stosunku pracy.

Czy pracownik może zrzec się urlopu w zamian za ekwiwalent pieniężny?

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika. Nie można go wymienić na pieniądze, bo służy celowi, którego kupić się nie da: umożliwia wypoczynek, regenerację, jest niezbędny dla zachowania zdrowia.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop pracodawca wypłaca tylko w jednej sytuacji: gdy przed zakończeniem pracy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę pracownik nie zdążył wykorzystać przysługującego mu urlopu. Przykładowo strony umówiły się na zakończenie stosunku pracy bez zachowania terminu wypowiedzenia, a pracownikowi pozostało kilkanaście dni urlopu. Nie odbierze ich, więc firma wypłaci mu ekwiwalent.

Czy umowa o pracę na okres próbny jest obowiązkowa?

Umowa o pracę na okres próbny może zostać zawarta na maksymalnie trzy miesiące. To czas, w którym firma może sprawdzić kandydata: jego umiejętności, ale też to, czy sprawdza się w strukturach. Z kolei pracownik może przekonać się, czy jest zainteresowany pracą. Korzyści odnoszą więc obie strony.

Umowa o pracę na okres próbny powinna zostać sporządzona na piśmie i określać jej najważniejsze warunki. Wyraźnie powinna też przewidywać – w treści i tytule – że to umowa na okres próbny, tak by nie było wątpliwości co do jej rozumienia.

Umowa na okres próbny może poprzedzać zawarcie innej dowolnej umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony). Strony nie muszą jej jednak zawierać: mogą od razu zawrzeć umowę docelową.

Adres

ul. 6 Sierpnia 74/2 | 90 - 646 Łódź